Ev Dekorasyonunda Renklerin Kullanımı

807 0

Ev dekorasyonunda en dikkat edilmesi gereken konu şüphesiz renklerin kullanımıdır. Hem duvar renklerinde hem de mobilya ve eşya kullanımında beğeninin yanı sıra, renklerin bizlere katacağı ruhsal etkiyi göz ardı etmemek gerekir. Ayrıca doğru renk kullanımı ve göz oyunlarıyla mevcut alanları daha ferah gösterebilir, evinize canlılık katabilirsiniz.

Yapılan araştırmalarda renklerin, kişilerin psikolojik ve ruhsal durumu hakkında bilgi verdiği öne sürülmüş, araştırma süresince kullanılan 8 ana renk ile katılımcıların hobileri, fobileri, yetersizlikleri ve gizli yetenekleri hakkında öngörülerde bulunulmuş, daha sonra bu öngörülerin doğruluğu kanıtlanmıştır.

Bu konu sizin için de önemliyse ev dekorasyonunda renkleri doğru kullanmak için birkaç temel bilgi işinizi görecektir.

Alanlar ve Renkler Hakkında

 

Yatak Odası:  Dinlenmeye ihtiyacınız olduğu ve uyku kalitenizi düşürmeyecek şekilde renklendirmesi gereken bu alanda uzmanların önerisi pastel renkler. Açık bej rengi, pastel mavi, camgöbeği, tozpembe gibi renklerin seçilebileceği bu alanda, bu tip soğuk ve nötr renklerin kullanımı sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

 

ferah görünümlü yatak odası

Banyo: Genellikle küçük olan bu alanların büyük görünmesi için açık tonlar kullanılması uygundur. Eğer banyonuz açık renk fayanslarla çevrili ise ve bu durum alanı soğuk gösteriyorsa kırmızı gibi belirgin renklere sahip aksesuarlarla ortama sıcaklık katabilirsiniz.

kullanıslı-banyo

Mutfak: Hijyenik bir görünüm verilmesi gereken bu alanda açık tonlar kullanıma uygun olup iştah açıcı özelliklere sahip turuncu ve yeşil tonları da renklendirme için kullanılabilir. Bu görünümü eşit bir şekilde yansıtmak için, renkli mutfak dolaplarından ya da renkli mobilyalardan yardım alabilir.

mavi sandalye ile renklendirilmis mutfak

Çocuk Odaları: Renk kullanımında en dikkat edilmesi gereken alan çocuk odalarıdır. Çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimi için doğrudan etkili olan renkler çocuğunuzun geleceğine yön verebilir. Kırmızı renk çocuk odalarında huysuzluk yaratacakken beyaz renk ışığı fazla içeri çektiği için görme yetisi gelişen çocuklar için sakıncalıdır. Bej, krem, gri, mor gibi renkler bu alanlar için daha uygundur. Cinsiyete göre renk ayrımı yapılması son derece yanlıştır. Eğer yine de pembe veya mavi renk üzerinden planlanmış bir çocuk odası varsa diğer renklerdeki dekorasyon ürünleriyle alanı kullanarak renk baskısını engelleyebilirsiniz.

oyuncak fil ve renkli duvarlı cocuk odasi

İdeal Renk Dağılımı

Evinizin bir bölümünde yapacağımız renk dağılımı için öncelikle ikili alan seçilmelidir. Bu ikili alan duvar kağıtları – halılar, sandalyeler – koltuk kırlentleri, yatak örtüsü-perde, ayrı boyanmış bir duvar ve bu duvara uzak masa veya sandalye olabilir. Seçtiğiniz bu ikilide aynı renk ve desenleri kullanabileceğiniz gibi renklerin farklı tonları ile kontrast yaratabilirsiniz.

siyah deri l koltuklu cerceveli oturma odası

Değişik Renklerde Aydınlatma Kullanımı

Sarı veya beyaz renkte ışık kullanımının doğruluğu kullanılan ortama göre değişiklik gösterebilir. Beyaz ışık ayrıntıları görmenizde çok faydalı olurken, sarı renkteki ışık ise dinlendirici bir özelliğe sahiptir. Çalışma odası ve mutfak için beyaz ışık kullanılırken, az kullanılan alanlarda zevke göre değişik renklerde de (kırmızı vb.) aydınlatma kullanılabilir.

tasarım lamba sarı aydınlatma

Etiketler

Yorum Sırası Sizde