sierra blog, spor

Yaşam Kalitenizi Arttırmak İçin En İyi Yöntem: Spor

1405 0

Bir gününüzü hayal edin. Spor yapmak ve sağlıklı beslenmekle ilgili ne kadar çok şey duyduğunuzu düşünmeye başlayın. Hayal ettiğinizden çok daha fazlasını bulduğunuz zaman, yaşayacağınız şaşkınlıkla birlikte yeni bir farkındalık sahibi olabilirsiniz. Bu farkındalık size ömür boyu yaşam kalitenizi arttırma şansı verir. Spor yapmak insanın ruh sağlığı ve beden sağlığı açısından oldukça önemli ve etkileyici bir uğraş olduğu için asla yabana atılmaması gereken bir konudur.

sierra blog, spor

Adım Atmak İçin Yorgun Mu Hissediyorsunuz?

Spor yapan kişiler ile yapmayanlar arasındaki en temel fark spor yapan kişilerin şaşırtıcı bir şekilde daha enerjik olmalarıdır. İnsanlar genellikle “bütün gün çalışıyor, ev işleri ile uğraşıyor veya çocuklarına zaman ayırıyor, bir de bunların üzerine spor yapıp hala nasıl enerjik oluyor?” düşüncesine sahiptirler. Sorunun içerisinde gizli olan cevap elbette ki spor yapmak. Hiçbir zaman spor yapıp adım atmak istemeyen bir insan göremezsiniz. Yeni spora başlayanlar bir süre canları yandığı için mızmızlık yapabilirler ancak düzenli spor yapanlar, sabahın erken saatlerinde yürüyüşe çıkanlar bütün gün enerjik olurlar.

Spor yapan kişiler daha çok endorfin, dopamin ve melatonin salgılar. Bu muhteşem üçlü ile daha enerjik, keyifli ve mutlu olursunuz. İçsel mutluluğun yoluna kırmızı halı seren tek şey her zaman çikolata değildir. Attığınız her adımda ya da yaptığınız her harekette içsel mutlulukla birlikte gelen enerjiniz, hayattan daha çok keyif almanızı sağlar.

sierra blog, spor

Sağlık Her Şeyin Başında

Spor yapan kişiler her şey bir yana, vücutlarını daha iyi tanırlar. Pek çok sağlık sorunu hareketsizlikten ya da düzenli yaşamamaktan dolayı meydana gelebilir. Mevcut sağlık sorunlarının tetiklenmesinde de bu iki unsurun önemi oldukça fazladır. Fiziksel olarak daha sağlıklı ve dayanıklı bir birey olduğunuz zaman hem yaşamaktan daha çok keyif alırsınız, hem de hastalıklarla yenik düştüğünüz zamanlar azalır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve daha dayanıklı olmak spor yapmanın bir insana kattığı en büyük değerlerdir.

Daha sağlıklı olmakla birlikte daha az yaşlanacağınızı düşündüğünüz zaman spor yapmanın cazibesinin katlanacağını siz de çok iyi biliyorsunuzdur. Sportmen kişilere baktığınız zaman yaşlarını tahmin etmekte zorlanırsınız. Kas kütlesi yoğun insanlar her zaman olduklarından 5 ya da 10 yaş daha genç gösterirler. Sağlıklı olmanın en net göstergesi olan yaş, spor yapan kişiler söz konusu olduğunda büyük bir gizem olabilir.

sierra blog, spor

Düzenli Olmanın Artıları

Ertelemek yeni çağın en büyük hastalıklarından birisi olarak gözükse de aslında çözüm oldukça basittir. Ertelemenin temeline indiğiniz zaman da içsel mutluluğunuzun az olduğunu görebilirsiniz. Mevcut durumdan oluşan memnuniyetsizliği gidermenin en kolay yolu ise zihni boşaltmak ve daha enerjik olmak olduğundan ötürü spor yapmak sizin için yepyeni bir pencere açacaktır. Spor yapmak öncelikle disiplinli olmayı gerektirir. Her gün ya da belirli günlerde düzenli olarak zaman ayırmanız gereken bir eylem size disiplinli olmayı öğretir.

Disiplinli olabilmeyi başardığınız an daha düzenli bir hayata sahip olursunuz. Hayatın düzenli olması erteleme ihtiyacını azaltır. Günlük planınızı belirleyebilir ve kendiniz için istediğiniz zamanı bu düzen içerisinde uygun alanlara yerleştirebilirsiniz. Bu sayede can sıkıntınızdan, stresinizden ve günlük yaşamın sorunlarından uzaklaşabileceğiniz zaman dilimlerine sahip olursunuz. Kendiniz için özelleştirebildiğiniz zaman dilimleri sayesinde işlerinizi ertelemek yerine yapılacaklar listenizi bir an önce bitirme isteğinize sahip olabilirsiniz.

sierra blog, spor

Sosyal Hayatınızda Farkındalık Yaratın

Spor yapmak kişinin kendine olan güvenini tazeler. Sosyalleşmenin en temel gereksinimi olan öz güvenin gelişmesi, hayatınızın bu noktada değişmesini sağlar. Spor yapan kişilerin çevreleri ile daha yüksek etkileşime sahip olduğu bilinen gerçekler arasında yer alır.

Spor yaptıkça daha iyi bir fiziksel görünüme sahip olursunuz. Bu durum size sadece ayna karşısında özgüven getirmez. İnsan ilişkileriniz ve sosyal aktiviteleriniz farklılaşır. Katılmak istemediğiniz pek çok aktivite için bahaneniz ortadan kalkar. Daha çok denize gidebilir, spor kulüplerinde arkadaşlarınızda eğlenceli zaman geçirebilir ya da doğa ile daha çok iç içe olabilirsiniz.

Sierra/Yaşamkent projesi ise çok amaçlı ortak alan, kapalı yüzme havuzu, sauna, fitness salonu, yürüyüş parkuru, basketbol sahası, açık egzersiz alanları ve pilates stüdyosu ile sizleri spor ile iç içe bir yaşama davet ediyor. Projemizi ise www.sierrayasamkent.com adresinden inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde