Sierra Yaşamkent iç avlu

Çocuklar için Daha Kaliteli Bir Yaşam Sierra’da Mümkün

1451 0

Çocuklar, bir toplumun temel taşı ve geleceğidir. Çocukların mutlu olduğu ve bilinçli olarak yetiştirildiği toplumlar daha refah bir medeniyet çizgisine ulaşırlar. Bir çocuğun davranışları, kişilik ve zeka gibi özelliklerden çok fiziksel çevresinden etkilenerek gelişir. İşte bu sebeple daha bilinçli ve daha mutlu çocukların yetiştirilebilmesi, yaşam kalitesinin yüksek tutulması önemlidir.

Kentsel yaşamın olumsuzlukları, yetişkinleri etkilediği kadar çocukları da etkiliyor

Birçok araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, çocukların mutsuzluk oranında bir artış gözlemlenmektedir. Bunun başlıca sebebi de çocukların kendilerini özgür hissedebilecekleri bir yaşam alanına sahip olmamalarıdır.

çocuklar için mutlu bir yaşam

Sierra Yaşamkent Evleri, projenin başlangıcından itibaren her bireyin özgürce ve huzurlu yaşayabileceği bir yaşam alanı söz veriyor. Özellikle çocukların günümüz şartlarında yetiştiği ortamları gözlemleyerek bir proje geliştiren Sierra, hem oyun alanlarını hem de okul ulaşımlarını kolaylaştıracak yaklaşımlarda bulunuyor.

Çocukların Özgürce Oyun Oynayabilecekleri Alanlar

Kuzey Avrupa’da birçok şehir, çocuk dostu şehir projesini başlatmıştır. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini destekleyici ortamların oluşturulması, okul alanlarının çocukların güvenliği gözetilerek yapılandırılması, mevcut yeşil alanların artırılması gibi çalışmaları içeren bir projedir. Sierra Yaşamkent Evleri, bu araştırmaları detaylı şekilde inceleyerek ve titizlikle ele alarak bir proje geliştirdi.

çocuklar için yaşanabilir alanlar

Sierra Yaşamkent Evleri, özellikle çocuklu ailelerin yaşayabilecekleri niteliklere sahiptir. Evlerin tasarımı, oyun alanları, spor tesisleri ve bahçeleri ile her alanda her an güvenilir bir ortam oluşturmaktadır.

Geniş bahçeleri ve çocuklara özel oyun alanları ile proje, ebeveynlerin çocukları için endişelenmeden bir yaşam sürebilecekleri yapıdadır. Çocukların gelişiminde en önemli etken olan oyun alanları, Sierra Yaşamkent Evlerinde en güvenli şekilde oluşturulmuştur.  İki kulenin ortasında oluşturulan açık alanda mahalle samimiyeti yaşanırken, yaya erişimine açık bölümlerde de güvenli geçişler bulunmaktadır.

2200 m2 lik bir alanda, yürüyüş alanları, çocuk parkları ve sosyal tesisler bulunmaktadır. Bu tesislerin özelliği, dışarıdan üyelik almadan sadece Sierra’da yaşayanlara tahsis edilmiş olmasıdır. Böylece çocukların aktif olarak kullandığı alanlarda yabancıların olması önlenmektedir.

Evinizin Yakınında Doğa ile İç İçe Yaşama İmkanı

çocuklar için doğal ortam

Şehir hayatının çocuklar için en olumsuz taraflarından biri de yeşil alanların yetersiz olmasıdır. Çocukların bilhassa yeşil alanlarda, doğa ile iç içe bir yaşam sürmesi gelişimleri açısından önemlidir. Yeşil alanlar çocukların, çevresini ve kendisini tanıyabilmesini, doğanın düzenini gözlemleyebilmesini ve yaratıcılık tarafını geliştirebilmesini sağlamaktadır. Mevcut şehir yaşamında mümkün olmayan bu durumlar ancak şehirden uzaklaşılarak gerçekleştirilebilmektedir. Fakat yetişkinlerin sorumlulukları, kısıtlı zaman gibi sebepler bunu rutin bir şekilde gerçekleştirmeyi engellemektedir.

Sierra Yaşamkent Evleri, doğal ortam ve yeşil alan açısından yine tercih sebebidir. Çocukların ihtiyaç duyabileceği her alanın olmasının yanı sıra, her adımda yeşili ve doğayı tanıyabilecekleri bahçelere sahiptir.

2200 m2 lik peyzaj alanının haricinde, 5 farklı temada kat bahçeleri ile de doğanın modernize edilmiş hali olarak cazip bir yaşam alanı oluşturmaktadır.

Şehir Kirliliğinden Uzakta Temiz Hava

şehirden uzakta temiz hava

Şehirlerde nüfus artışından, trafik yoğunluğundan ve düzensiz yapılanmadan dolayı oluşan hava kirliliği, sadece çocukları değil yetişkinleri de olumsuz etkilemektedir. Henüz erken yaşlarda başlayan solunum yolları hastalıkları hava kirliliğinin artması ile yaygınlaşmaya başlamıştır. Çocukların böyle elverişsiz bir ortamda büyümeleri, onları hem fiziksel hem de zihinsel açıdan olumsuz etkilemektedir.

Sierra’nın hem mimari yapısı hem de konumu itibari ile özel bir proje olduğunu tekrar vurgulamakta fayda var. Projede, Sierra’da yaşayanların şehirden bağlantılarını koparmadan daha kaliteli bir hayat sürmeleri mümkün hale getirilmiştir. Çayyolu Yaşamkent mevkiinde bulunan Sierra, temiz havanın yoğun bir şekilde hissedilebildiği, bahçeleri ile adeta şehir dışında bir kırsal izlenimi veren yeşil alanlara sahiptir. Şehrin gürültü ve kirliliğinden uzak, kaliteli bir yaşamın mümkün olduğunu Sierra Evleri her alanı ile kanıtlar niteliktedir.

Çocuklar için Güvenilir Aile Ortamı

Sierra çocuklar için güvenilir yaşam alanı

Çocuklar için oyun arkadaşlarının aynı çevreden olabilmesi, kültürel ve sosyal gelişimleri için ayrıca önemlidir. Sierra Yaşamkent Evleri, hedef kitlesi itibari ile de çocukların ve ailelerin uyum sağlayabileceği bir sosyal ortam imkanı sunmaktadır. Yaşam standartları itibari ile birbirine denk sayılabilecek ailelerin buluştuğu Sierra’da, çocukların farklı yaş gruplarından akıcı etkileşimlerde bulunmalarını sağlayacaktır. Bu sayede,  ailelerin de çocukları hakkında endişe duymadan yaşam sürebilmeleri mümkün olacaktır.

Tüm bu bilgiler ışığında değerlendirildiğinde, Sierra Yaşamkent Evleri geleceğin yaşam merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa projelerinde olduğu gibi “Çocuk Dostu Kent” anlayışının hissedildiği ortamda, yetişkinlerin de verimli ve hoş vakit geçirebilmeleri cazip taraflarındandır. Samimi ortamı, doğa ile iç içe alanları ve her anlamda çocuklu aileler için cazip özellikleri ile mükemmel bir yaşam merkezidir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde