sierra blog, cam ev

Cam Evler: Son Zamanların En Popüler Trendi

8021 0

Ev kavramından bahsedildiği zaman herkesin aklına gelen ilk düşünce, dört duvar ve bir çatıdan ibaret barınma alanı olur. İnsanların en temel ihtiyacı olan barınmayı karşılayan ev kavramı insanlık tarihi kadar eski olduğundan, bu kavramın gelişimi de insanlık tarihi kadar ilgi çekicidir. Mağaralardan başlayan barınma yolculuğu ağaç kovuklarından şatolara ve nihayetinde yüksek gökdelenlere doğru ilerlerken insanlar doğaya geri dönme arzularını hiçbir zaman kaybetmediler.

sierra blog, cam ev1949 yılında ABD’li mimar Philip Johnson tarafından ABD’nin Connecticut eyaletinin New Canan şehrinde tasarladığı ünlü mimari eseri olan Cam Ev ya da Glase House, yeni nesil cam evlerin ilk ihtişamlı örneği olarak bilinir. Dış cephesi cam ağırlıklı olan bu tasarım modern mimariye oldukça büyük etkisi olan bir tasarımdır. Yapının dış dünyaya kapalı olması ve bir gölettin karşısında yer alması aslında şeffaflığı ile düşündüren cam evlerin dünyaya açık olduğu kadar kapalı ve eşsiz olabileceğinin yansımasıdır.

sierra blog, cam evYapının ilham kaynağı 1920’li yıllarda Alman mimarlar tarafından ortaya atılan cam mimarisi kavramıdır. Bu kavram yapıları dış dünya ile ayıran duvarların camdan olabileceği, yani bir bakıma duvarların doğanın ta kendisi olabileceği fikri ile doğmuştur. Yapımı 1951 yılında biten Farnsworth House ile karşılaştırılan Cam Ev, günümüzde yeniden popülerleşen bir konseptin temelini de, döneminde çıkan benzer mimari tasarımlarla birlikte oluşturur.

Cam Evler ile Doğaya Dönüş

Çelik konstrüksiyon ve camın birleşimi ile ortaya çıkan cam evlerin tasarımları kişilerin ihtiyaçlarına ve alanların olanaklarına göre düzenlenir. Bu yapılarda iç duvar olarak mobilya ya da ahşap kullanımı, yapının doğallığının bozulmasına engel olur.

Cam evlerle ilgili en önemli sorulardan birisi mahremiyet olsa da, bu evler bireysel arazilerde ya da bahçe duvarına sahip olan alanlarda tercih edilir. Aslında mahremiyet olarak adlandırılan yaklaşımın insanların ev kavramın nasıl içselleştirdiği ya da bu kavrama nasıl alıştığı ile ilgisi vardır. Duvarları doğanın oluşturduğu ve her an yeniden şekil verdiği bir ev kavramı özgürlükçü, minimal ve doğaya yakın olarak ele alınabilir.

Cam evlerde banyo veya lavabo gibi alanların özelleştirildiği, yani tasarıma uygun şeffaf olmayan bir duvarla çevrildiği, yatak odası gibi özel alanların üst katlarda yer aldığı ya da banyo gibi alanlarda olduğu gibi özelleştirildiği ev tasarımları, insanların doğaya dönme ve doğayla bütünleşme arzularına cevap verir nitelikte.

En Gözde Cam Ev Örnekleri

sierra blog, cam evABD’li mimar Steve Hermann tarafından yapılan ve bu alanda sıkça örnek gösterilen cam ev tasarımında 5 yatak odası, 5 tuvalet, 1 mutfak ve 1 sanat galerisi bulunuyor. Bu evin dış cephesi ise tamamen camdan oluşuyor. Evin tasarımının çıkışında ise mimarin en minimalist tasarımı yapma amacı yer alıyor.

sierra blog, cam evDışardan bakıldığında tek katlı olarak gözüken evin iki katlı tasarımı ve oldukça geniş bir yaşam alanı sunması da evin dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

sierra blog, cam evCañas Arquitectos mimarlık firması tarafından Kosta Rika’da yapılan cam evin muhteşem manzarası, evin en önemli özelliği. Ev Kosta Rika’nın başkenti San Jose’ye bakan bir tepenin en yüksek noktasında yer alıyor.

sierra blog, cam evBu göz alıcı yapının tasarımının yanı sıra doğa ile iç içe oluşunun vurgulanması da evin oldukça dikkat çeken özelliklerinden birisi.

sierra blog, cam evIdee Architects firması tarafından Vietnam’da bulunan bir çiftlik evinin yeniden tasarlanması ile ortaya çıkan cam ev, Ba Vì Dağı ve meyve bahçelerine bakan iki temel birimden inşa edildi. Binanın bodrumunun üzerine yaşam alanlarının inşa edilmesi ve yatak odalarının yenilenmesi ile tasarlanan Mian Farm Cottage, 20 kişilik bir ailenin şehir yaşamından uzak kalma ve taze ürünler yetiştirme isteğini karşılamak için tasarlandı.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde