ilginç mimari örnekler

Farklı Ülkelerden İlginç Mimari Örnekler

11519 0

Her gün önünden geçip gittiğiniz, binalar, evler ya da iş merkezlerini estetik görünümleri açısından incelediniz mi? Farklı mimari örneklerin giderek arttığı günümüzde, belki de artık çok şaşırtabilecek bir yapı ile karşılaşmamış olabilirsiniz. Bundan emin olmadan önce bu içeriği incelemenizi tavsiye ederiz. Çünkü sizi oldukça şaşırtacak farklı ülkelerden ilginç mimari örnekleri bu yazıda bulacaksınız.

Mimarî Tasarımlarda Estetik Algısı

mimaride estetik algı

İlginç mimarî örneklere geçmeden önce, mimari tasarımların ne şekilde ortaya çıktığına ve estetik algının nasıl oluştuğuna dair kısa bir giriş yapalım isterseniz.

Estetik algı, ihtiyaçlardan sonra ortaya çıkan bir durumdur. Birey öncelik olarak yaşama dair temel ihtiyaçlarını sonrasında da estetik zevklerini belirler. Mimari tasarımlar da bu algıdan yola çıkılarak gelişmiştir. Barınma ihtiyacının karşılanması güdüsünün ardından, görsel anlamda da farklılığa başvurulmuştur. Mimari tasarımlar, bireysel olduğu gibi kültürel detayları da barındırmaktadır. Söz gelimi bir toplumun geçmişte yaşadığı önemli olaylar, savaşlar ya da zaferler, o toplumun mimari algısını da etkilemektedir.

Çağdaş mimarinin ortaya çıkışı ile birlikte dünya genelinde mimari yapılanma farklılık göstermeye başlamıştır. Kültürel etkilerinden sıyrılan mimarî yapılar, kullanılan malzemelerin de değişmesi ile ilginç bir hal almaya başlamıştır. Yani modern zaman mimarilerinde işlevsellik ve estetik görünüm birlikte sunulmaya başlandı diyebiliriz. Ta ki mimarlar, bu konuda çarpıcı örnekler ortaya koymaya başlayana kadar. Adeta bir yarış halini alan bu tasarımlar, bazen görenleri büyüleyen bazen de dehşete düşüren örnekler vermeye başladı.

Dünyanın farklı bölgelerinden tasarımları ile dikkat çeken ilginç yapılar

Mind House / Barselona – İspanya

1900 yıllarda Barselona’nın Katalan bölgesinde inşası gerçekleşen bir yapıyı inceliyoruz. Antonio Gaudi tarafından tasarlanan yapı, toplu konut olarak düşünülmüş. UNESCO tarafından dünya mirasları arasında sayılıyor. Artık bir park/müze olarak kullanılıyor.

Indhira Gandhi Gökevi / Hindistan

ilginç mimari örnekler

1993 yılında inşa edilen yapı bir gökevi yani gök olaylarının incelenebilmesi için tasarlanan bir yapı. Satürn’ü andıran tasarımı da sanırız ki işlevinden kaynaklanıyor.

Capital Gate / Abu Dhabi

ilginç mimari örnekler

Şehrin en yüksek yapılarından biridir. Eğimli yapısı ile dikkat çeken bina, Guinness rekorlar kitabına; “ Dünya’nın en uzun ve eğimli insan yapımı binası” unvanını alarak girmiştir. İtalya’da bulunan Pizza Kulesinden daha eğimli olması sebebi ile dikkat çekmektedir.

Crooked House / Staffordshire – İngiltere

ilginç mimari örnekler

Oldukça ilginç yapısı ile hala kullanılan bir binayı inceliyoruz. Bina 1765 yılında bir çiftlik evi olarak inşa edilmiş. Fakat yapımından hemen sonra bölgede başlatılan maden çalışmaları nedeni ile evin bir tarafı eğilmeye ve toprağa gömülmeye başlamış. Birçok kez farklı amaçlar için kullanıma açılan “Eğik Ev” şimdilerde bir bar olarak hizmet veriyor.

Piano Ev / Anhui – Çin

ilginç mimari örnekler

Tamamen turistik amaçlarla inşa edilmiş bir yapı ile karşı karşıyayız. Giriş kısmı devasa bir cam keman, diğer tarafları da klasik bir piyano şeklinde. Ev şu an için sadece turistlerin dikkatini çekebilmek amacı ile kullanılıyor.

Montana Magica Otel / Şili

ilginç mimari örnekler

Bir otel olarak kullanılan bina, tamamen doğal yapısı ve huzur verici görünümü ile büyüleyici duruyor. 9 odalı otel, volkanik bir dağ şeklinde. Otelin kendine ait bir şelalesi bulunuyor.

Klozet Ev /Güney Kore

ilginç mimari örnekler

Sim Jae-Duck tarafından tasarlanan ev bir klozet şeklinde.  İlginç bir tercih olan bu tasarım, “Dünya Tuvalet Komitesi” nin de merkezi olacak. Bu hikâyenin başlangıcı ise daha ilginç, annesi Sim Jae-Duck’ı daha uzun ömürlü olsun diye tuvalette doğurmuş. Sanırım tuvalet tutkusu buradan geliyor.

BMW Welt / Münih – Almanya

ilginç mimari örnekler

Nefes kesici mimarisi, çevreye duyarlı enerji tüketimi ve her açıdan işlevselliği ile mükemmel bir mimari örnek. BMW firmasının eğitim, sergi ve araç teslim gibi durumlar için inşa ettirdiği bina, hem gösterişli hem de modern yapısı ile 2000’li yılların en iyi mimarisi olarak kayıtlara geçiyor.

Nakagin Kapsül Evleri / Japonya

ilginç mimari örnekler

1972 yılında yapımı tamamlanan bu bina, oldukça küçük bir alanda daha fazla insanın yaşaması düşünülerek tasarlanmış. Kullanılan malzemeler, bina tasarımı gibi etkenler sayesinde halâ kullanılabilir durumdadır.

Dönen Kule /Dubai

ilginç mimari örnekler

Dubai’de inşa edilen dönen kule, dünyanın en yüksek dönen kulesi olarak biliniyor. Bir tasarım harikası olan kule, 310 metre ve 79 katlı. Kulenin en büyük özelliği ise hiçbir zaman aynı görüntüde durmamasıdır. Sürekli hareket halinde olması sayesinde, aynı oda içerisinde hem güneşin doğuşunu hem de batışını izleyebiliyorsunuz. Kule aynı zamanda kendi enerjisini de kendisi üretebiliyor. Hem teknik hem de estetik olarak harika bir mimari yapı.

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde