Minimal Dekorasyonları ile Bu Evlere Hayran Kalacaksınız

938 0

Kökeni 1960’lara dayanan, sadeliğin ve nesnelliğin ön planda olduğu minimalizm akımı, son yıllarda daha popüler oldu. Minimalizmin dekorasyona sıçraması ile birlikte dekorasyonda adeta bir devrim yaşandı. Rengarenk ve karmaşık görünümler yerine daha sade dekorasyonlar ve düz renklerin kullanıldığı minimal tasarımlar ortaya çıktı. Descartes’in, “Karmaşık şeylerin güzel olduğunu düşünmek insanların ortak yanlışıdır.” cümlesinde ima ettiği gibi minimalizmde karmaşaya yer yoktur.

Bu sene ev dekorasyonlarına her ne kadar renk gelse de, minimalizm akımından hâlâ vazgeçilmiyor ve minimal dekorasyonlar bir köşede trend olmaya devam ediyor. Evinizde minimal tarzda bir dekorasyon hazırlamak istiyorsanız, vereceğimiz minimal ev dekorasyonlarına göz atın ve dekorasyon için verdiğimiz ipuçlarına kulak kesilin.

minimal dekorasyon örnekleri

Minimal ama aynı zamanda samimi bir dekorasyon stili arıyorsanız, görseldeki dekorasyon tarzı tam size göre demektir! Minimal dekorasyonların genellikle soğuk duran bir stili vardır ve eğer siz bu uzak hissiyatı istemiyorsanız dekorasyonu mutlaka renklendirin. Sevdiğiniz renkleri dekorasyonunuza dahil ederek istediğiniz stili yakalayabilirsiniz.

Minimalizm akımında önemli olan daha az eşya kullanmanızdır. Bu nedenle küçük ve minimal çizgilerde olan mobilyalar seçmeye özen gösterin. Kullandığınız renklerde de çok çeşitli renkler yerine, bir ya da iki renk tercih edin ve seçtiğiniz renkler daha tok tonlarda olsun.

İşte karşınızda tam anlamıyla minimal olan bir dekorasyon örneği! Çok fazla renk kullanılmayan, düz ve küçük mobilyaların tercih edildiği, aksesuar yoğunluğundan uzak olan bir dekorasyon örneği. Gerçek bir minimal dekorasyon istiyorsanız, bu örnekten ilham alabilirsiniz.

Dekorasyonun genelinde beyaz tercih edilmiş ve odada biraz renk kontrastı yakalamak amacıyla birkaç parça siyah olarak seçilmiş. Zemin beyazdan farklı olan fakat odada kullanılan her iki renginde tonlarını içeren bir renk kullanılmış. Minimal dekorasyon tarzında kullandığınız mobilyalar için üzerinde desen veya girinti çıkıntı olmayan tercihler yapılmalı.

minimal dekorasyon örnekleri

Minimal dekorasyon tarzında genellikle soft ve açık renkler kullanılır. Krem, bej ve beyaz gibi tonlarda yalın ve sade mobilyalar tercih edilir. Bu dekorasyon tarzında beyazın kullanımını biraz fazla buluyorsanız, yine minimal olan sade birşeyler katmak istiyorsanız, aradığınız şey ahşap diyebiliriz. Miniamal dekorasyonlara çok yakışan ve bütünlüğü kesinlikle bozmayan ahşabın kattığı sıcaklık da daha iç açıcı bir görünüm oluşturuyor. Minimal dekorasyon da ahşap kullanmak istediğinizde yine sade ve düz modelleri tercih etmelisiniz. Ayrıca, çok koyu renkli ahşaplar yerine meşe, bambu, antik meşe, teak gibi açık tonlarda olan ahşapları tercih etmenizi öneriyoruz. Bu renk ahşapların, beyaz ve krem rengi ile olan uyumu daha soft görünür.

Görsellerden de gördüğünüz gibi minimal dekorasyon tarzında genellikle krem, bej, açık gri, açık kahve gibi renkler ana renkler olarak kullanılmaktadır. Renklendirme yapmak isterseniz, canlı renklerden uzak durarak daha pastel ve soft tonlar renkleri kullanmanızı öneririz. Seçtiğiniz mobilyaların yalın ve düz olmasına dikkat ederek, fazla mobilyadan da kaçınmalısınız. Dekorasyon örnekleri ve bilgileri için diğer yazılarımızda buluşmak dileğiyle… 🙂

Etiketler

Yorum Sırası Sizde